باشگاههای ورزشی کرمانشاه از سال ۱۳۴۱-۱۳۰۷ خورشیدی

نوشته شده در خرداد ۲۱, ۱۳۹۴ – ۷:۲۸ ق.ظ | توسط modir |

باشگاههای ورزشی کرمانشاه از سال ۱۳۴۱-۱۳۰۷ خورشیدی

۱-سال ۱۳۰۷ اولین گروه ورزشکاران دستجات آزاد بنام فروهر بوجود آمد چنین گمان میرود که به نحوی وابسته به سینمای فروهر آنزمان بوده که در رشته های جدید فعالیت داشته.

۲-سال ۱۳۰۸ عده ای از جوانان علاقمند به فرهنگ نوعی کلوپ تاسیس نمودند که یکی از اهداف آن اشاعه ورزشهای نوین در کرمانشاه بود.

۳-سال ۱۳۱۳ خورشیدی(۱۹۳۳/م) کلوپ ورزشی شرکت نفت مخصوص کارمندان خود در محوطه شرکت نفت آغاز به فعالیت نمود.

۴-سال ۱۳۲۴ باشگاه ورزشی توکلی در خیابان رفعتیه در املاک آقای توکلی به مدیریت روانشاد مهدی رئوفی افتتاح گردید که علاوه بر کشتی ، شنا ، دوچرخه سواری در سایر رشته ها نیز فعالیت داشت.

۵-سال ۱۳۲۵ باشگاه بهداری در چهارراه هلال احمر (شیرخورشید سابق)محل فعلی بیمارستان تخصصی کودکان به مدیریت محمدتقی خسروی تاسیس گردید که در رشته های والیبال ، ژیمناستیک و وزنه برداری فعالیت داشت.

۶-سال ۱۳۲۷ پس از تعطیلی باشگاه توکلی زنده یاد مهدی رئوفی با توجه به علاقه وافری که در اشاعه ورزشهای نوین در بین جوانان کرمانشاهی بود طبقه فوقانی شرکت کتیرا واقع در سه راه نواب کرایه کرده مجدداً باشگاه را راه اندازی نموده به فعالیت ورزشی ادامه داد.

۷-سال ۱۳۲۸ باشگاه المپ ابتدا در خیابان شریعتی (پهلوی سابق) به مدیریت روانشاد جواد رفیعی آغاز بکار نمود که اختصاص به رشته های وزنه برداری ، پرورش اندام داشت اما پس از انتقال به خیابان مدرس (سپه سابق) سکوی حشمت السلطنه در سایر رشته ها نیز به فعالیت پرداخت.

۸-سال ۱۳۲۹ باشگاه شاهین به یاری و پایداری روانشاد ابراهیم منشی زاده در خیابان مصدق محل سابق سینمای دیانا تاسیس گردید در رشته کشتی ، وزنه برداری ، پرورش اندام و بخصوص در فوتبال فعالیت داشت که در این ارتباط محلی را در بی سیم میدان لشکر به کمک ورزشکاران جهت تمرینات تیم آماده نمودند که شادروان محمد رنجبر اسطوره فوتبال ایران و اکثر پیش کسوتان فوتبال تمرینات خود را در زمین آغاز نمودند.

اولین روزنامه ورزشی(شاهین ورزشی) وابسته به باشگاه شاهین بود که دومین شماره آن اسفند سال ۱۳۳۰ به مدیر مسئولی منشی زاده به ضمیمه روزنامه غرب منتشر شد.

۹-سال ۱۳۳۲ باشگاه نیرو درستی در خیابان مصوری کمی پایینتر از تالار سالار شهیدان به همت حاج محمدتقی خسروی تاسیس گردید که در رشته های وزنه برداری ، پرورش اندام ، ژیمناستیک ، فوتبال و والیبال فعالیت داشت.

۱۰-سال ۱۳۳۵ باشگاه البرز در خیابان مدرس پارکینگ شهرداری محل فعلی پاساژ جنب درمانگاه امام رضا به مدیریت آقای جواد حدیدی از پیش کسوتان فوتبال استان تاسیس گردید که در اکثر ورزشها از جمله کشتی ، وزنه برداری ، تنیس رومیزی ، پرورش اندام و فوتبال فعالیت داشت.

۱۱-سال ۱۳۴۱ باشگاه جعفری در خیابان مدرس کوچه فخار به مدیریت روانشاد علیرضا رزقی افتتاح شد در رشته های کشتی ، وزنه برداری ، بوکس ، پرورش اندام فعالیت می نمود سپس به خیابان معلم محل فعلی پاساژ سریری انتقال یافت.

تهیه و تنظیم نادر تقی زاده

منابع

۱-تاریخ آموزش و پرورش نوین کرمانشاه چاپ ۱۳۸۴

۲-تاریخ مطبوعات استان کرمانشاه چاپ۱۳۹۲

۳-تاریخ پهلوانی در کرمانشاه چاپ ۱۳۷۶

۴-مصاحبه با آقای حاج محمدتقی خسروی متولد ۱۲۹۸

۵-مصاحبه با آقای پروفسور محمدآهنچی متولد ۱۳۰۴

۶-مصاحبه با آقای حاج جواد حدید متولد ۱۳۱۳

مطالب مرتبط

کد مطالب مرتبط را در اینجا قرار دهید

ارسال دیدگاه

یافتن مطالب :